Laboratoriokäsikirja

Tutkimukset aakkosjärjestyksessä

Takaisin hakutuloksiin

CDV Canine distemper virus (PCR)

Tutkimusvaihtoehdot:

  • CDV Canine distemper virus (PCR kval) (F/B/U/likvor/kudos)
    • Vastausaika: 3–4 arkipäivää (yhteistyössä IDEXX-laboratorion kanssa)
    • Näytetyyppi: Ulostenäyte 5 g, EDTA-kokoveri 1 ml, virtsa lisäaineettomassa putkessa 5 ml, likvor 0,5 ml tai biopsia (vatsalaukku, virtsarakko).
    • Menetelmä: PCR
    • Tulkinta: 
      • pos/neg
  • CDV Canine distemper virus (PCR kvant) (nukkatikku)
    • Vastausaika: 3–4 arkipäivää (yhteistyössä IDEXX-laboratorion kanssa)
    • Näytetyyppi: Nukkatikkunäyte nielusta, nenästä tai silmän sidekalvolta.
    • Menetelmä: PCR
    • Tulkinta:
      • neg/numeerinen tulos
      • Tulos ilmoitetaan RNA-partikkelien määränä koko näytteessä, esim. 5.73E2 = 573 partikkelia/näyte tai 1.56E4 = 15 600 partikkelia/näyte.
        • <1.05E5 = erittäin heikosti positiivinen, tulos voi liittyä tuoreeseen rokotteeseen (2 viikon sisällä) tai infektioon (varhainen tai loppuvaiheen infektio, huomioi altistumismahdollisuus ja oirekuva). Suositellaan uuden näytteen ottamista 7 – 10 vrk kuluttua.
        • 1.05E5 – 1.0E6 = heikosti positiivinen, tulos voi liittyä rokotteeseen. Suositellaan uuden näytteen ottamista muutaman vuorokauden kuluttua.
        • >1.0E6 = positiivinen, viittaa infektioon

Päivitetty: 3.1.2025

  • Helppoutta elämääsi

    Rekisteröitymällä asiakkaaksemme pääset käyttämään palveluitamme helposti ja nopeasti sähköisesti, mikä säästää aikaa ja vaivaa.
    Rekisteröityminen on täysin ilmaista.

    Rekisteröidy palveluumme

  • Elintärkeitä vastauksia